Výrobku v košíku: 0
Součet: 0,00 EUR
Obsah košiku
Vytvořit účet
Přihlásit
hlavní stránka o nás obchodní podmínky reference pro partnery kontakty
HLEDANÝ VÝRAZ:
Novinky    Akce 
Part number baterie/ adaptéru (kupř.: PA3107U-1BRS) nebo elektrické parametry adaptéru čili napětí a proud (kupř. 19v 3.42a)
 
NAJDI NOTEBOOK Výrobce/Zvolit typ             

Svetmovano:    Hlavní stránka

+420 774 35 08 07

E-mail

HesloNový zákazník
Zapomněli jste heslo stiskněte tady

GoPay

Jak prodloužit životnost baterie v notebooku

Notebook bez fungující baterie si nelze představit – díky baterii ho můžeš brát všude s sebou a být nezávislý na pevném připojení k síti. Baterie v notebooku slouží mj. k tomu, aby poskytla zdroj náhradní energie v případě náhlého výpadku elektřiny, čímž zamezuje okamžité ztrátě neuložených dat. Jistě souhlasíš, že baterie k notebooku je nenahraditelnou součástí výbavy.

Pamatuj na to, že baterie k notebooku je spotřební zboží a má svou vlastní životnost. Životnost baterie do notebooku závisí na počtu nabíjecích cyklů a bývá obvykle kratší než životnost notebooku. Takže jak prodloužit životnost baterie v notebooku? Seznámíme tě s několika radami, které životnost baterie do notebooku prodlouží, budeš-li se jimi řídit.

 

Kapacita a účinnost baterií

Jako baterie do notebooku se používá lithium-iontový akumulátor, tzv. typ Li-ion. Má mnoho výhod – především se může začít nabíjet kdykoli, nemusí se čekat, až se baterie úplně vybije (s výjimkou nové baterie – tam je třeba provést tzv. formátování, tedy úplné vybití a nabití). Naprostá většina výrobců typ Li-ion používá. Baterie, bez ohledu na značku notebooku, zůstane vždy chemickým článkem, který s počtem nabití a vybití (tzv. nabíjecích cyklů) ztrácí na své účinnosti. Provozní doba notebooku bez nabití tím výrazně klesá.

Výrobci notebooků se většinou chlubí tím, že baterie vydrží až 1000 nabití. To je lehce nadnesené; reálný průměr se pohybuje kolem 500 nabití, což odpovídá přibližně 3 rokům užívání. Životnost baterie závisí na mnoha rozličných faktorech, a čím je baterie starší, tím je nižší její kapacita. Proces stárnutí vede až k úplné nefunkčnosti baterií.

 

Co baterii do notebooku škodí?

Prostředí, ve kterém notebook používáš, je pro životnost baterie důležité. Baterie do notebooku by neměla procházet extrémními teplotami, ani mrazem ani vedrem. Vražedné pro baterii je nechat notebook v létě v autě pod žhnoucím sluncem. Ideální pro životnost baterie je příjemná pokojová teplota kolem 20-25 °C. Je-li baterie součástí notebooku, který je zanesen nečistotami a přehřívá se, není to pro ni z hlediska teploty dobré. Baterie lépe pracuje, funguje-li chlazení notebooku, jak má. Teplotu můžeš regulovat i externě, např. pomocí chladící podložky, ale v prvé řadě by měl bez zádrhelů fungovat vnitřní chladicí systém. Pak bude spolehlivě pracovat i baterie notebooku.

 

Přebíjení a úplné vybíjení baterie

Další rada je sice účinná, ale jen málokdo se jí v dnešní době řídí. Týká se přebíjení baterie. Uživatelé notebooků mají pocit, že je dobré mít notebook neustále připojený k síti a baterii konstantě dobitou ideálně na 100 %. To je velký omyl. Pokud notebook nepřenášíš a máš ho nastálo na jednom místě, je lepší baterii vyjmout a nechat notebook pracovat jen na energii z adaptéru.

Na druhou stanu, setrvává-li baterie do notebooku dlouhou dobu v nečinnosti, dochází samovolně k jejímu úplnému vybití. Tím se nemyslí běžné vybití v důsledku užívání přístroje, ale hluboké vybití pod přípustnou hodnotu, ze kterého se baterie jen těžko vzpamatovává. Pak už nefunguje jako dřív. Co z toho vyplývá? Odpojuješ-li notebook od sítě jen občas, baterii z něj vyjmi. Nezapomeň ji přibližně jednou za měsíc do přístroje vrátit a nabít.

 

Na závěr: mechanické poškození a výměna baterie

Pokud na své baterii vidíš mechanické poškození, např. vyboulení nebo nalomení, baterii nepoužívej, mohl by sis poškodit notebook. Poškozenou baterii vyhoď do elektroodpadu. Novou baterii do svého notebooku si můžeš vybrat v e-shopu Svetmovano.cz. Za skvělé ceny máme kvalitní nové baterie do všech oblíbených typů notebooku, které dlouho vydrží.

Že stará baterie v notebooku doslouží, není žádná tragédie. Žádná baterie k notebooku nemůže fungovat věčně. Pokud zrovna sháníš novou baterii, obrať se na nás a společně vybereme tu pravou baterii pro tvůj notebook. Nyní už víš, jak se správně o baterii notebooku starat – jak prodloužit životnost baterie v notebooku. Nová baterie k notebooku od Svetmovano.cz ti vydrží a bude ti dlouho a poctivě sloužit.